1931'den Gelen Bir Yelkenli - Sea Cloud

29.04.2016

20 Ağustos 2014 sabah saat 05:20, bir yolcu gemisinin güney-kuzey kılavuzlanması için alesta çekildiğinde neyle karşılaşacağımı bilmeden kalkıp 06:00 da Pire/Yunanistan - İstanbul seferini yapan Sea Cloud gemisine katılmak için hazırlandım.

Bir dünya gemi görmeme rağmen ilk defa "Lovely Lady" diyeceğim bir gemiydi. (Sonradan kaptanı da herkes zaten öyle söylüyor diye teyit etti.). Her tarafından kalite ve zerafet akıyordu. 5 dakika kadar gemiyi gezme fırsatı buldum ve içim gitti.

O sarı materyaller, geminin kıvrımları, ahşap işçiliği, personelin hizmet anlayışı, iç döşeme, donanımları bugün gemilerde görülmeyen bir seviyedeydi. (Reklam gibi oldu ama, haftalık 1 kişiliği 10.000 - 20.000 euro arası değişen fiyatlara rağmen geminin komple dolu olması, bu şirketin benim reklamıma reklama ihtiyacı olmadığının bir göstergesidir)

Yaklaşık 60 personel, 60 yolcu alıyor. Yelken işine (Reis dahil) 18 kişi bakıyor. Bu personel (bay-bayan) korsan filmlerindeki gibi direklerde de çalışıp yelkenleri 30 dk da komple açıp, 40 dakikada topluyorlar.

Kıç taraftan bordalara 10 derece kalıncaya kadar rüzgarı kullanabiliyorlar. Öğrendiğim kadarıyla rutin 6-7 knot yapabiliyorlar, geçen sene 9 knot görmüşler, şu anda üzerinde olan kaptanın iyi bir rüzgarda bu gemiyle gördüğü max. sürat 12 knot imiş.

Sea Cloud hakkında daha fazla bilgi için şirketin internet sayfası burada.

Gemi'nin enteresan bir geçmişi varmış; Wikipedia'da Sea Cloud için buraya tıklayın.

Başka bir not: Bu gemi Savarona'mızla çağdaş. İkisi de 1931'de Almanya'da yapılmış. Tabii elin oğlu bakmış, biz de bakmışız...


Biraz da görsel;


Gemide çektiğim bazı fotoğraflar

(yazı fotoğraf galerisi / post image gallery)

Sea Cloud interior

...Yazının Devamı

Boğazlardan Geçen Dev -V. Kerkis

29.04.2016

V. Kerkis at the southern entrance of Istanbul Strait proceeding northbound


Gemi Tipi: Bulk carrier Yapım Yılı: 1982 En x Genişlik: 315 m X 50 m Gross Tonnage: 106.771, Dwt: 208.952 t Draft Max.: 18,33 m

Boğaz'dan geçirdiğim en büyük gemi (not. bu yazı 2013 orijinli. 2014 Mart ayında 366 metre container ship MSC Rapallo'yu geçirdim o da ayrı yazı konusu) (Boğazlar'dan geçen en büyük dökmecilerden biri), Şehir Hatları filika gibi kaldı yanında. Yanlış bilmiyorsam Boğazlar'dan geçen en büyük dökmeci Maxi Brasil. En büyük tanker ise Agip Lazio. (not. büyüklük metre olarak). ...Yazının Devamı

Benim Kılavuzladığım En Büyük Gemi-MSC Rapallo

29.04.2016

04.03.2014 Tarihinde Çanakkale Boğazı'nda Güney-Kuzey kılavuzlanması için katıldığım MSC Rapallo (LOA: 365,5m) isimli gemi, benim Boğazlar'dan geçirdiğim en büyük gemiydi. Daha önce kılavuzladığım V.Kerkis ve bazı gemi boyutları için buraya bir bakın.

MSC Rapallo'nun bazı özellikleri;

LOA Boy: 365,5m (Uçak gemileri 340m civarında)
En: 48,4m
TEU: 13050
DWT: 152.700 mt
Draft max: 16m
Gross: 133.000 (Ortalama bir şehir hatları vapuru: 450 gt / 55m yani MSC Rapallo ortalama bir Şehir Hatları vapurundan hacim olarak yaklaşık 300 tanesine denk geliyor, boy olarak ise 6.5 kat daha uzun)
Makinası yaklaşık 93.000 HP

Bu büyüklükte bir gemi özel geçiş şartlarına tabi ve Boğaz tek yönlü trafiğe kapandı. Yanımıza acil durumlarda kullanılmak üzere, eşlik etsin diye 3 tane römorkör verdiler.

Mehmetçik'te gemiye yaklaşırken;

MSC Rapallo

Kafayı Çanakkale'ye verince; ...Yazının Devamı

Pilotaj Video Arşivi

25.06.2017

Kılavuz Kaptanlık ve Boğaz Kılavuz Kaptanları Görsel Arşivi

Not. Eklemek istediğiniz bir şey varsa buradan iletişim sayfasına geçebilirsiniz.

Benim Yaptığım Boğaz Geçişlerinden Bazıları (Timelapse)

İstanbul Boğaz Geçişim (G-K)

İstanbul Boğaz Geçişim (G-K)

İstanbul Boğaz Geçişim (K-G)

İstanbul Boğaz Geçişim (K-G)

274 metre Suezmax Tankerle İstanbul Boğaz Geçişim (K-G)

274 metre Suezmax Tankerle İstanbul Boğaz Geçişim (K-G)

Çanakkale Boğaz Geçişim (G-K)

Çanakkale Boğaz Geçişim (G-K)

Çanakkale Boğaz Geçişim (G-K)-2

Çanakkale Boğaz Geçişim-2 (G-K)

...Yazının Devamı

Vira Bismillah

19.04.2016

Bir türlü zaman güncellemeye zaman bulamadığım sitemi, sadeleştirip daha fonksyonel hale getirmeye, blog kısmını daha aktif kullanmaya karar verdim. Bence en önemli kısımları devreye aldım, sitede daha önce var olan yazıların ise güncel sisteme adaptasyonu devam ediyor. Fırsat buldukça bu yazıları tekrar siteme koyacağım. 19/04/2016

My Trip to Gallipoli Battle Field and Cwgc Graves

01.09.2015

This summer (2014), I've been to war areas in Gallipoli.

As far as I read The Gallipoli Campaign was so harsh. Followings are my very first impressions just after my visit to the field and the trenches;

Death was imminent, trenches were so close. Soldiers were waiting to see their friends die. Now, tranquility is the prevailing thing along with smell of the past. Once you crawl in the trenches, you close your eyes to find yourself in the times of hellfire. Only then you feel death, terror of the soldiers, tears, smell of blood just shed, sounds, screams coming out of the past. - Burak


I know how this Campaign contributed to the formation of the National ID of ANZAC people. Hope this post gives itch to travel here for someone who reads.

Images in my photo gallery were shot during my trip to the peninsula in summer of 2014, so these are the actual conditions before 100th year, 2015

By the way, in Redoubt Cemetery, I met with an English guy, Tim. We had nice conversation with him. He was there to visit his relative 2nd Lieutenant W.H. MILL. It is so sad that this gentleman passed away when he was 19. This is not a good age to die, instead he should be enjoying life. He was driven to the battle field in vein, and died due to incapable commanders, politicians who underestimated Turks and failed to evaluate the situation. It is nice to see that time helps to overcome hostility amongst humans.

By the way, I was quite amazed to see how the graves are maintained/taken care of by CWGC.

Following section is an index to the relevant directories in the Image gallery. My comment, if any, will be made in a collapsible part named "»comment" under the link. Links, as said, will direct you to my Image gallery. For Turkish field photos click here.
...Yazının Devamı

Burakreis.com Panoramaları

30.08.2015

Burakreis.com Panoramaları

Aşağıdaki panoramaların küçük resimlerini, sayfa yükleme hızının olumsuz etkilenmemesi için özellikle koymadım. İlgili bağlantıları takip ederek panoramalara bakabilirsiniz. Bu panoramaların yüksek çözünürlüklü halleri de mevcuttur.

001 - İstanbul Boğazı Kuzey Çıkışı

...Yazının Devamı

Çanakkale Destan Alanı Gezim

29.08.2015

Seddülbahir'deki kılavuzluk istasyonu, İlk Şehitler Anıtının hemen dibinde bir yerdedir. Bir gün gemiden gelmiştim ve yorgundum, yaz günü hava sıcak. Bir duş alıp öylece klimalı kamaramda uzanıp dinlenmeye başladım. Rahat rahat otururken aklıma o Anıt geldi, İlk Şehitler Anıtı. Öylece uzanıp yatarken, aynı zamanda Şehitlerimizle de koyun koyuna yattığım gerçeğini düşünmeye başladım.

Ben böyle bir rahatlıkta, klimalı bir ortamda püfür püfür yatayım diye insanlar şehit olmuşlar. Bunu, bu şekilde daha önce düşünmemiştim hiç. Bir borç hissetmeye başladım şehitlerimize karşı. Onlar için yapabileceğim bir şey yoktu dua etmek ve şerefimizle, kimseye boyun eğmeden yaşayabildiğimiz bu topraklarda neler yaşandığını öğrenmek haricinde.

Düşünsenize; günümüzde insanlar üç kuruşluk menfaatlerinden olduklarında ne tepki veriyorlar. İnsanlar bile bile, siperlerde şehit olan arkadaşlarının cenaze namazlarını, kendi cenaze namazlarını kılıp ölüm için sıra bekliyorlar, bilinçli ve inançlılar. Bilerek gençliklerini, hayatlarını yakmışlar.

O gün, karış karış Çanakkale Savaş Alanları'nı gezip, tüm şehitliklerimizde dua etme kararı aldım....Yazının Devamı

Atatürk Videoları

24.04.2014

Yalnız Adam

...Yazının Devamı

Altın Güneş Orada Sırmalar Saçar

24.04.2014

...Yazının Devamı

Eski